Firmanızın İhtiyaçlarını Hangi Sosyal Medya Platformu Karşılar?

Reklamcılık geçmişten günümüze pazarlama sektörünün en önemli parçalarından biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte reklamcılık alanında kullanılan araçlar da değişiklik göstermektedir. Tüketim çağının en agresif zamanlarında bulunulan şu günlerde, reklamcılık sektörü de kendini sürekli güncellemektedir. Hatta reklam algısı sadece bir ürün pazarlarken değil, herhangi bir duyuruyu daha fazla insana iletebilmek, mevcut sorunları insanlara anlatabilmek gibi önemli erdemleri de barındırır bir hale gelmiştir.

Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde geleneksel reklamcılık anlayışının yerini internet ortamında bulunan platformlar almıştır. Artık iletişimin de sağlandığı sosyal ağlar reklamcılık için de önemli bir araçtır. Toplumsal kültür ile birleşen sosyal ağlar, birçok insanın güne başlarken dahi kontrol ettiği ve bilgi edindiği mecralar haline gelmiştir.

Şimdi dijital reklamcılıkta kullanılabilecek sosyal medya platformlarını ve size sağlayabileceklerini inceleyelim:

1-LinkedIn

Kullanımı: LinkedIn, profesyonel bir iş ağı olarak oluşturulmuştur. Firmalar, bireysel profiller bu platformda iş deneyimlerini paylaşarak bilgi edinme için kullanmaktadır. LinkedIn de her sosyal medya platformu reklam verme aracı olarak kullanılabilmektedir. Facebook reklamlarında olduğu gibi demografik bilgiler, anahtar kelimeler ve hedef kitle belirlenerek reklam ön plana çıkarılabilmektedir.

Kötü Tarafı: Sosyal medya reklamlarında en önemli kriter erişim ve tıklanma oranlarıdır. Bu yanıyla değerlendirildiği zaman LinkedIn çok başarılı değildir. Başka bir konuda maliyet açısından değerlendirildiğinde diğer reklam araçlarından daha fazla harcama gerektirdiği görülmektedir. Dijital reklamcılığın önemli bir bölümünü ele geçiren Facebook yine öndedir.

2-Twitter

Kullanımı: 2011 yılından itibaren ülkemizde kullanıma açılan Twitter, 140 karakterde duygu, düşünce ve durumu paylaşımları yapılan bir sosyal medya platformudur. Dijital reklamcılık yönü ile de kullanılabilen Twitter, reklam yayınlama teknikleri açısından Google AdWords ‘e benzemektedir. Kampanya oluşturarak, anahtar kelime ya da kelime grupları üzerinden sponsorlu içerik üretebilirsiniz.

Kötü Tarafı: Hedef kitle belirleme konusunda her ne kadar iyi olsa da kullanıcı deneyimi açısından değerlendirildiğinde oldukça kısıtlayıcı ve zor bir yapıda. Twitter’ın sunduğu anahtar kelime ve etiketler dışına çıkmak da neredeyse imkansız. Ayrıca yine maliyet olarak yorucu bir ödeme yapısı mevcut.

3-Google +

Kullanımı: Arama motoru devi olan Google kendi alt yapısında ürettiği bu sosyal medya platformunda, arama motorundan alınan verilere göre sayfa önerileri ve sunumlar hazırlamaktadır. İnsanların Google + kullanma sebepleri arasında genellikle belirledikleri ilgi alanlarına göre önlerine sunulan haberleri takip edebilme isteğidir. Reklam verme aracı olarak ise +Post Ads adı ile içeriklerin reklam olarak ön plana çıkarılması şeklinde kullanılmaktadır. Bloglar, bilgi verici sayfaların faydalanabilmesi için geliştirilmiştir.

Kötü Tarafı: Google her ne kadar arama motoru ve birçok reklam aracı ile rakip tanımaz olsa da sosyal medya platformunda kullanıcı sayısı yeterli düzeye erişememiştir. Dijital reklamcılıkta platformu kullananlar hedef kitle olarak belirlenmektedir. Google + da kullanıcı sayısının az olması nedeni ile reklam yönünden yetersiz kalmaktadır.

4-Facebook

Kullanımı: 1 Milyarı aşan aktif kullanıcısı ile dünyada en çok rağbet gören sosyal medya platformudur. 2007 yılından itibaren ülkemizde de hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Dijital sektörün her alanında adından söz ettiren bir kuruluş olması reklamcılık konusunda da etkili olmasını sağlamaktadır. Reklam araçlarını düzenli olarak güncelleyen Facebook, kullanıcı deneyimi ile de istekleri karşılayabilir düzeydedir. Yer, yaş, cinsiyet ve hatta ilişki durumuna kadar filtreleme olanağı sunarken, günlük cüzi bütçelerle reklamların yayınlanabilmesi mümkündür. Hem geniş bir kitleye hem de tam istenilen hedef kitleye hitap edebilmesi puanları toplamasını sağlamaktadır.

Kötü Tarafı: Aslında tüm sosyal medya platformları göz önünde bulundurulduğunda Facebook en elverişli olanıdır. Tek bir olumsuz yönü bulunmaktadır o da Facebook reklam politikalarına uyulması. Görsel denetimi ve yazı konusunda uyguladığı sıkı politikası olumsuz gibi görünse de yerinde sonuçlar alınmasını da sağlamaktadır.

 

Tüm bu gözlemlerin ışığında önemli olan firmanız ya da işletmeniz için doğru platformu kullanabilmenizdir. Reklam sektörünün hızla geliştiği şu zamanlarda dijital reklamcılık hakkında size rehberlik edebilecek birileri ile görüşmeniz hem maddi açıdan hem de markanız açısından olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. ICM Yazılım firması olarak dijital reklamcılık hizmetlerini de diğer hizmetlerimiz gibi profesyonel bir anlayışla sunmaktayız. İhtiyacınıza göre belirlenen reklamları doğru zamanda doğru kişilere ulaştırıyoruz.